Dagmar Filípková / Kresby a malby 2013-2023

 

16. – 23. 6. / Zahájení výstavy: 15. 6. / 18:00

Letohradská 10, Praha 7

Otevírací doba: pondělí – pátek 12:00 – 21:00

 

Malování pro mě je, že mě to baví. A přitom se uklidním. Někdy maluji borovice a stromy jehličnatý, například smrky. Smrky ani ne, ale maluji lesy a krajiny, které si vymyslím. A občas maluji podle fotek. A podle knížek. A vlastivědy. A z leporel hradů a zámků. Z pohlednic. A maluji ještě i panenky. Mám ráda panenky. A panenky jsou moje děti. A já nemůžu mít děti.

– Dagmar Filípková

 

Dagmar Filípková (1960) začala malovat během pobytu v Ústavu sociální péče. Svůj výtvarný talent rozvíjela v různých projektech pro umělce a umělkyně s mentálním postižením: ve výtvarné dílně občanského sdružení Inventura, v Ateliéru radostné tvorby a ve Studiu Barvolam. Výstava prezentuje výběr z díla Dagmar Filípkové z posledních deseti let, kdy navštěvovala tyto ateliéry.

 

Materiálem jí nejbližším jsou olejové pastely. Velmi zapáleně nanáší přes sebe na papír silné vrstvy barev, čímž dosahuje velké bohatosti odstínů. Její díla byla vystavena na skupinových výstavách mj. v Centru současného umění DOX (Svobodné barvy 2015, Nespoutané prostory 2019), v Hangaram Art Museum, Soul, Korea (ACEP 2020) a v Gerðarsafn Kópavogur Art Museum, Kópavogur, Island (Traces from a Trip, 2022). Účastní se projektu Jamming spolku Barvolam, který je založený na principu kolektivní malby.

 

Dagmar Filípková je důkazem toho, že i osoba, která je většinovou společností označená jako „mentálně postižená“, může být renesanční člověk. Vedle toho, že je talentovaná výtvarnice, hraje divadlo v souboru Ujeto a píše autobiografické texty, které nazývá „moje deníčky“. Na základě těchto deníků vzniklo divadelní představení Dášo, vstávej!, ve kterém hraje hlavní roli, a čtyřdílný podcast Nevzdělavatelná. Podcast vznikl ve spolupráci s multimediální umělkyní Almou Lily Rayner a lze ho poslouchat na webových stránkách Institutu úzkosti. Autobiografické texty Dagmar Filípkové nabízejí unikátní pohled do života lidí s mentálním postižením v době normalizace.

 

Výstavu pořádá spolek Barvolam s finanční podporou MČ Praha 7.