Nevzdělavatelná

Koncept: Dagmar Filípková a Alma Lily Rayner
Napsala a načetla: Dagmar Filípková
Nahrál: Mr. Wombat
Hudba a zvuk: Jonáš Richter
Trailer: Ivan Svoboda

Během posledního desetiletí Dagmar Filípková pracovala na sérii nepublikovaných autobiografických knih, které sama označuje za deníky. V těchto denících barvitě líčí vzpomínky na dětství prožité v dobách komunismu. Její texty psané z pohledu ženy s nálepkou „mentálního postižení“ představují vzácný a zásadní kamínek do mozaiky dosud neodvyprávěné historie.

Filípkové zápisky se vyznačují odzbrojující upřímností. Prostřednictvím detailního popisu všedního života rozvíjí příběh své rodiny. Každý den začíná tím, že se ji otec bezvýsledně snaží vzbudit. Matka je podle všeho přirostlá k televizi. Autobus pokaždé přijíždí pozdě. Budova školy prochází nikdy nekončící rekonstrukcí a do toho se čas od času schází státní komise, aby prodiskutovala, je-li Filípková takzvaně vzdělavatelná, nebo ne.

Tuto surreálnou skutečnost Filípková přesto dokáže prodchnout humorem a empatií. Nejvýraznějším tématem jejích deníků jsou vztahy a škola. Protože se Filípková nové věci učí po svém, často se ocitá v pozici vyvrhele, je trestána nebo přehlížena. A zatímco na nás chrlí jednu příhodu za druhou, nemůžeme se ubránit pochybnostem nad fungováním našich formálních i neformálních systémů vzdělávání a péče.

Podcast Nevzdělavatelná: četba na pokračování s Dášou Filípkovou vzniklo ve spolupraci s Almou Lily Rayner. Obsahuje čtyři díla v češtině a zveřejněn byl v roce 2020 na webových stránkách Institutu úzkosti.

Také vzniklo online portfolio Dagmar Filípkové