Žirafy

Scénář: Marie Kůsová, Dávid Brna
Kresba, zvukové efekty: Marie Kůsová
Animace: Dávid Brna
Hudba: Dwayne Laughlin

Marie („Majda“) Kůsová má velice specifický způsob vyprávění. Vše zaznamenává malbou a kresbou. Přitom využívá silně kontrastní barvy, které nanáší v pastózních barevných plochách. Do jednoduchých geometrických útvarů pak pastelem dokresluje postavičky, pro jejich vyznění významné, objevující se ve všech dílech.

Majdina tvořivost je natolik bezprostřední, že dokáže myšlenky vyjádřit třeba i na daňovém přiznání. Animací „Žirafy“ (2019) nám dává nahlédnout do fragmentárních vzpomínek a fantazie. Stejně jako v jejích obrazech jde o skutečné i vymyšlené příběhy, které zažívají lidé z jejího okolí. Například asistenti z výtvarné dílny, kam Majda dochází. Otto (který ve skutečnosti nikdy neměl dopravní nehodu) a Marie (která skutečně porodila dítě).

Napříč animací můžeme mimo hudbu slyšet i různé zvuky, které připravila samotná Marie, a které doplňují vizuální stránku událostí.

Krátký animovaný film „Žirafy“ je spoluprací Marie Kůsové a umělce Dávida Brny. Měl premiéru v rámci výstavy Duše jako múza v Café Lajka v Praze.

V rámci projketu vzniklo online portfolio Marie Kůsové.