Bez příběhu

Cílem projektu je šířit povědomí o nacisty pronásledovaných neurodivergentních jedincích. Tím chceme přispět k většímu zamyšlení nad nebezpečím současného pravicového populismu a krajní pravice. Náš záměr je informovat nejen většinovou společnost, ale i všechny s nálepkou „mentální hendikep“.

Lidé s neurodivergencí tvoří méně známou, v ČR téměř zapomenutou, skupinu obětí nacismu. V roce 1939 inicioval sám Hitler tajný program vyvražďování neurodivergentních lidí a pacientek a pacientů s psychiatrickou diagnózou „Aktion T4“. Počet obětí se počítá na statisíce. Zároveň probíhal program „Euthanasie“ dětí s postižením. Pro tento účel vznikla na různých místech „odborná dětská oddělení“ (Kinderfachabteilungen). V odborných dětských odděleních zahynuly tisíce dětí a mladistvých.

Náš projekt probíhá od konce roku 2018. Hojně využíváme zkušenosti načerpané při Jammingu.

V první fázi projektu vytvořil tým umělkyň a umělců z Jamming spolu se studentkami a studenty Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni ilustrace do knihy Nacistický program „eutanázie“ (René Milfait, ed., Nakladatelství Zdeněk Procházka).